گرافیست کسی است که بر اساس سفارش که به او داده می‌شود و با تکیه بر هنر خود  پیام یا ایده را به کمک تصویر و حروف به مخاطب خودش انتقال می دهد.

گرافیست

کار طراحی گرافیک حیطه ها و تخصص های مختلفی دارد که ما به آنها در این پایین اشاره می کنیم:

-ارتباط بصری (Visual communication)- مانند طراحی پوستر، طراحی جلد، طراحی نشان (Logo)، طراحی صفحات وب و...

-تصویرسازی (Illustration)- مانند تصویرسازی برای کتابهای کودک، کتابهای علمی و آموزشی، تصویرسازی برای نشریات، طراحی نقشه و …

-گرافیک محیطی - طراح گرافيك محيطي با طراحي يك نقشه مناسب كه محل استقرار هر يك از بخش های یک محیط را با طرح و رنگ مناسب به خوبي نشان مي دهد، نقش مهمي در راهنمایی افراد دیگر در استفاده از آن محیط دارد.

 

 یک گرافیست علاوه بر خلاقیت و ذوق هنری باید توانایی خوبی در استفاده از کامپیوتر و برنامه های سیستم داشته باشد. به طور کلی می توان گفت یک گرافیست موفق باید علم تخصص گرافیک, مهارت کار با نرم افزار های گرافیکی و اطلاع از جدیدترین اطلاعات و اخبار مرتبط را داشته و با مباحث جامعه‌شناسی و روانشناسی آشنا باشد.

 

 مهارت و توانمندی های مورد نیاز گرافیست:

 _تخیل و خلاقیت یکی از مهمترین نکاتی که یک گرافیست خوب باید داشته باشد.
_ داشتن ذوق هنری و مهارت در طراحی
_ داشتن اطلاعات کافی در حیطه گرافیک و طراحی و چاپ و عکاسی
_مهارت در استفاده از کامپیوتر و استفاده از برنامه ها و نرم افزارهای گرافیکی
_  یکی از نکات مهم درباره یک گرافیست خوب مهارت ارتباطی او با سطح جامعه و مشتری خود است ,چیزی که درباره اون زیاد صحبت نشده. زیرا اگر یک گرافیست نتواند با مشتری خود و جامعه خود به راحتی ارتباط برقرار کند به هیچ عنوان نمی‌تواند یک گرافیست فعال و حرفه‌ای باشد.
_ آگاهی از آخرین تغییرات و اطلاعات در حوزه گرافیک جامعه خود و جوامع دیگر.

 امروزه نرم افزارهای رایانه‌ای و گرافیکی یکی از مهمترین ابزارهای اصلی کار گرافیست هاست  و اگر توجه کرده باشید اکثر کارفرما ها شرکت ها و سازمان ها یکی از شرایط جذب گرافیست را تسلط بر نرم‌افزارهای مرتبط بر حوزه گرافیک قرار دادند.

مهم ترین نرم افزارهای گرافیکی مورد نیاز یک گرافیست عبارتند از :

Photoshop
Flash

Corel

Premiere

Illustrator

Fireworks

InDesign

Visio

3D Studio MAX

گرافیست حرفه ای

تحصیلات لازم برای ورود به شغل گرافیست
برای ورود به شغل گرافیست علاقه مندان باید در کنار ویژگی های شخصی، دانش و تخصص لازم را کسب کنند. برخی از گرافیست ها به صورت تجربی وارد این کار شده اند. یعنی با دیدن دوره های آموزشی مرتبط در آموزشگاه های آزاد، طراحی گرافیکی را شروع کرده اند که برخی از آنها نیز به دلیل علاقه و پشتکار زیاد خود موفق هستند.

دانش آموزان علاقه مند می توانند پس از مقطع راهنمایی وارد هنرستان در رشته گرافیک شده و در صورت تمایل در دانشگاه آن را ادامه دهند.

در دانشگاه های مختلف کشور در گروه هنر رشته گرافیک (یا ارتباط تصویری) در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد وجود دارد که علاقه مندان به گرافیک می توانند وارد این رشته ها شده و آموزش رسمی ببینند.
 
البته ذکر این نکته قابل تامل است که تجربه در کار گرافیک بسیار نقش مهمی را ایفا می کند. دانشجویان رشته گرافیک باید سعی کنند در حین تحصیل هم با انجام کارها و پروژه هایی توان و تجربه خود را افزایش دهند.
 
 
 

آینده شغلی، بازارکار و فرصت های استخدامی گرافیست
 گرافیست ها در برخی سازمان ها از جمله صدا و سیما و وزارت ارشاد، شرکت های تبلیغاتی، چاپخانه ها، مراکز آموزشی و بسیاری از شرکت های بزرگ ،که واحد بازاریابی و فروش دارند، کار می کنند. از آنجا که کسب تجربه برای موفق شدن در این شغل بسیار مهم است، گاهی نیاز است گرافیست برای کسب تجربه های کاری متنوع محل کار خود را عوض کند.

امکان کار به صورت مستقل و پروژه ای برای گرافیست به میزان زیادی فراهم است. بسیاری از گرافیست ها با گرفتن سفارش از مشتری، در زمان تعیین شده کار را آماده و به مشتری تحویل می دهند.

از میزان استخدام و وضعیت بازارکار گرافیست ها در کشور اطلاعات موثقی در دسترس نمی باشد. اما با توجه به اهمیت روز افزون بازاریابی و تبلیغات و توجه ویژه همه سازمان ها و شرکت ها به آن و از طرف دیگر رشد حوزه تصويرسازي و طراحي روي جلد كتب، صفحه آرايي مجلات و روزنامه هاو ...، پیش بینی می شود بازارکار مناسبی در سال های آینده پیش روی گرافیست های توانمند باشد. با توجه به زیاد بودن تعداد فارغ التجصیلان رشته گرافیک، بدیهی است رقابت در این بخش بسیار زیاد است و افراد توانمند و قوی پیروز این میدان خواهند بود.


وضعیت استخدام شغل گرافیست در برخی کشورهای جهان به شرح زیر است :

آمریکا - پیش بینی ها نشان می دهد میزان استخدام گرافیست بین سال های 2010 تا 2020 در آمریکا، 13 درصد رشد خواهد داشت. در حالی که متوسط این رشد برای همه مشاغل 14 درصد می باشد.

استرالیا - میزان استخدام گرافیست در بازه زمانی 5 سال گذشته در مقایسه با متوسط همه مشاغل (10.2 درصد)، 11.6 درصد رشد کرده و برای سال های آتی نیز رشد بسیار زیادی پیش بینی شده است.
  

طراحی حرفه ای

درآمد و حقوق گرافیست

گرافیست هایی که در استخدام سازمان یا شرکتی به خصوص در بخش خصوصی هستند، درآمدهای متفاوتی دریافت می کنند.
 

در جدیدترین پژوهش صورت گرفته توسط تعدادی از متخصصان شغلی کشور، گروه های مختلف شغلی از نظر درآمدی مورد بررسی قرار گرفته اند. بر این اساس متوسط حقوق و درآمد گرافیست در گروههای شغلی مختلف استخراج شده است.

مطابق با این تحقیق حقوق گرافیست که به عنوان کارشناس در حوزه های مختلف مشغول بکار است، در شرکتهای کوچک به طور متوسط بین 800000 تومان تا 2700000 تومان و در شرکتهای بزرگ بین 1100000 تومان تا 3000000 تومان می باشد.
البته توجه داشته باشید که این تفاوت درآمدها به میزان سابقه کاری، تجربه و تخصص افراد، حوزه های مختلف کاری، نوع شرکت، شهر محل کار و .... بستگی دارد.

تحقیق بالا روی شاغلانی که در استخدام شرکت یا سازمانی (اعم از دولتی یا خصوصی) می باشند، صورت گرفته است. در مورد افرادی که کارآفرین هستند و کار مستقلی در حوزه تخصصی شان، راه اندازی کرده اند، شرایط متفاوت است و آنها با توجه به میزان فعالیت، تخصص، تلاش و پشتکارشان، درآمدهای متفاوتی دارند.


 تحقیق بالا روی شاغلانی که در استخدام شرکت یا سازمانی (اعم از دولتی یا خصوصی) می باشند، صورت گرفته است. در مورد افرادی که کارآفرین هستند و کار مستقلی در حوزه تخصصی شان، راه اندازی کرده اند، شرایط متفاوت است و آنها با توجه به میزان فعالیت، تخصص، تلاش و پشتکارشان، درآمدهای متفاوتی دارند.

میزان درآمد گرافیست در برخی کشورهای جهان عبارتند از :

آمریکا -  متوسط درآمد سالانه در سال 2010 برای گرافیست ها، 43.500 دلار (متوسط درآمد همه مشاغل 33.840 دلار) و مطابق با آخرین آمارها در سال 2013، 44,100 دلار بوده است.

استرالیا- متوسط درآمد سالانه گرافیست 48.000 دلار ( قبل از کسر مالیات) می باشد.

انگلستان - متوسط درآمد سالانه گرافیست برای افراد تاره کار حدود 23.000دلار، برای افراد باتجربه بین 29.000 تا 45.500 دلار و برای گرافیست های ارشد بیش از 75.000 دلار می باشد.

 

شخصیت های مناسب شغل گرافیست
در یک انتخاب شغل صحیح و درست، عوامل مختلفی از جمله ویژگی های شخصیتی، ارزش ها، علایق، مهارت ها، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه و ... برای هر فرد باید در نظر گرفته شوند. یکی از مهم ترین این عوامل ویژگی های شخصیتی می باشد. شناخت درست شخصیت هر فرد فرآیندی پیچیده و محتاج به تخصص و زمان کافی است. البته هر فردی ویژگی های منحصربه فرد خود را دارد، حتی افرادی که به نوعی تیپ شخصیتی مشابه دارند، باز هم در برخی موارد با یکدیگر متفاوت هستند.

به طور کلی همیشه افراد موفقی از تیپ های شخصیتی مختلف در تمام مشاغل هستند و نمی توان دقیقا اعلام کرد که فقط تیپ های شخصیتی خاصی هستند که در این شغل موفق می شوند. اما طی تحقیقاتی که صورت گرفته تیپ های شخصیتی ای که برای این شغل معرفی می شوند، عموما این کار را بیشتر پسندیده و رضایت شغلی بیشتری در آن داشته اند.

 

برخی از گرافیست های معروف و مشهور ایرانی 


مرتضی ممیز : پدر گرافیک نوین ایران، گرافیست، مدیر هنری و گرافیک بسیاری از نشریات ادبی و فرهنگی،طراح صحنه و لباس چهارده نمایش و دو فیلم سینمایی، از موسسان رشته گرافیک در دانشگاه و...
 

قباد شیوا : از بنیان گذاران گرافیک معاصر ایران و برنده جوایز بسیاری در حوزه گرافیک
 

رضا عابدینی : طراح و گرافیست و دارنده چند جایزه بین المللی
 

آیدین آغداشلو : گرافیست، نقاش، نویسنده و منتقد فیلم
 

فرشید مثقالی : تصویرگر کتاب‌های کودک و نوجوان از جمله خروس زری، پیرهن پری و  ماهی سیاه کوچولوو برندهٔ جایزهٔ هانس کریستین آندرسن ( جایزه ای که هر دوسال یکبار به مولفان ادبیات کودک داده می شود و به آن نوبل کوچک می گویند)

آدرس ارتباطی ما

آدرس: شیراز ، خیابان قصردشت ،بین کوچه 38 و 40 ،ساختمان تفرشی ، طبقه دوم ، واحد 5

شماره تماس :  09380329474

واتس آپ :  09380329474

ایمیل : info[at]parysatisdesign[dot]ir