طراحی امضا در شیراز

امضاء یا دستخط، یک نمایش دست نویس از نام، لقب، یا حتی یک ضربدر ساده است و افراد روی اسناد می نویسند تا مدرکی باشد برای نیت فرد. نویسندهٔ امضا را امضاکننده می گویند.

لحظه ای که فرد قلم را روی کاغذ قرار می دهد، کاراکترهای نوشته شده هویت پنهان شخص را نمایان می سازند. دست نوشته به هر شکل و فرم (دستخط، امضا، ترسیم اشکال و خطوط، رسم علائم، ...) اثری فردی است که ویژگی های فیزیکی، روحی - روانی و هویت را نمایان می کند. احمد کسروی در کتاب تاریخ مشروطه، دستینه را به عنوان برابر فارسی امضا پیشنهاد کرده است. برای مثال، نقش امضا در بسیاری از قراردادهای مشتریان، تنها وجود مدرکی از طرف قرارداد نیست، بلکه همچنین مدرکی است بر هماهنگی و رضایت آگاهانه. امضا عبارت است از نوشتن نام یا نام خانوادگی (یا هر دوی نام و نام خانوادگی باهم) یا رسم علامت ویژه ای که نشانه هویت صاحب علامت است، در ذیل اوراق و اسناد عادی یا رسمی که متضمن وقوع معامله یا تعهد یا قرار یا شهادت و مانند آنها است یا بعداً باید روی آن اوراق تعهد یا معامله ای ثبت شود.

کاربرد سنتی امضا به عنوان مدرکی است برای مشخص کردن:

- یافتگاه سند (همانی)

- قصد (نیت) فرد با توجه به سند

قانون مدنی تعریفی از امضا ارائه نکرده است. ماده ۱۳۰۱ قانون مذکور در مورد امضا مقرر می دارد: امضایی که در روی نوشته یا سندی باشد بر ضرر امضاکننده دلیل است؛ بنابراین، اثر مهم امضا متعهد شدن به تمام آثار جنبه های سند یا قراردادی است که امضا شده باشد. به طور کلی، نوشته منتسب به اشخاص در صورتی قابل استناد است که امضا شده باشد. امضا نشان تأیید اعلام های مندرج و پذیرش تعهدهای ناشی از آن است و پیش از آن نوشته را باید طرحی به حساب آورد که موضوع مطالعه و تدبر است و هنوز تصمیم نهایی دربارهٔ آن گرفته نشده است؛ بنابراین، هر سندی که امضا می شود در واقع اعتبار می یابد و می توان آن را به شخصی منتسب نمود و وی را به مندرجات آن ملتزم ساخت.

چرا طراحی امضا مهم است؟

افراد به طور میانگین و ماهانه، رقم چشمگیری را صرف غذا خوردن در رستوران، خرید و تفریحاتشان میکنند. تقریبا همه آدم ها هم از قضاوت شدن توسط دیگران ناراحت میشوند. اما تا به حال فکر نکردند که چقدر برای شخصیت خودشان هزینه کردند. هزینه ای که فقط یکبار انجام میشود و برای همیشه قسمتی از شخصیت باقی میماند و موجب قضاوت های حرفه ای و مثبتی میشود بنابراین اهمیت ساخت امضا در سنین نوجوانی مشهود میشود، ساخت امضا یکی از دغدغه های نوجوانان برای ورود به اجتماع و نشان دادن چهره ای مسئولیت پذیر از خود است.

داشتن سلیقه، اصلی‌ترین تکنیک طراحی امضاست

امضای هر شخص معرف شخصیت اوست و اغلب افرادی که شما را نمی‌بینند از روی امضایتان در مورد شما قضاوت می‌کنند. بنابراین امضای هرفرد همانند اثر انگشت باید منحصر به فرد و مختص همان فرد باشد. امضا میتواند معرف شخصیت درونی شما (درون گرا، برون گرا، احساساتی و …) باشد. تنها کافی است با کمی فوت‌و‌فن‌های شخصیت‌شناسی آشنا باشید تا بدانید امضایتان درباره شما چه میگوید و از روی صحبت کردن، دست خط، امضا، نقاشی یا هرچیز دیگری شخصیت درونی طرف مقابلتان را بشناسید.

نشانه های امضای اصولی و با کلاس چیست؟

امضاها از شاخص ترین نشانه های فردیت به حساب می آیند. شاید بی اغراق نباشد اگر بگوییم همین علائم کوچک نکته های مهم و عجیبی را در وجودمان آشکار می کنند؛ چیزهایی که حتی خودمان هم فکرش را نمی کنیم از کجای این خطوط برملا شده اند!

با دست خط و امضای خود خاص باشید

در حقیقت این اعتماد به نفس است که آدمها را خاص می کند. مهم ترین شاخصه آدمهای خاص اصالت است. یکی از راحت ترین راه های خاص بودن و اصالت داشتن؛ اصیل نگارش کردن است. همان گونه که به دست خط افراد خوش خط با حس بسیار خوبی خیره میشویم در امضا هم این موضوع صادق است و چه بسیار افرادی که محو امضاهای خاص و دوست داشتنی شده اند و آرزوی داشتن چنین امضایی را هم داشته باشند.

امضای دیجیتال چیست؟

با گذشت زمان فناوری‌های جدید جای روش‌های سنتی را در بسیاری از مشاغل می‌گیرند، یکی از کاربردهای فناوری در امضای اسناد و مدارک است. شرکت‌ها به جای انجام فرآیندهای سنتی و مبتنی بر کاغذ، اسناد و مدارک را به صورت غیرفیزیکی در سیستم‌های نرم افزاری و کامپیوتر نگهداری و رد و بدل می‌کنند بنابراین اهمیت و مزایای امضای الکترونیکی آشکار میشود.

ویژگی‌های یک امضای خوب به کاربردش برمی‌گردد

امضا به طور کلی به شخصیت افراد و شغل و جایگاهی اجتماعیشان در جامعه مرتبط است.

امضای مدیران :

مدیران روزانه باید اسناد و مدارک مهمی را امضا کنند بنابراین داشتن امضایی رمزدار و پیچیده و غیرقابل جعل، حائز اهمیت بالایی است.

امضای عکاسان،

نقاشان، نویسندگان و هنرمندان : هنرمندان از امضایشان به عنوان برند هنری در پای کارشان استفاده میکنند بنابراین زیبایی و خاص و هنری بودن امضا برای هنرمندان از همه چیز مهم‌تر است. همچنین فراد سودجویی که بویی از هنر نبرده اند و صرفا به دلیل منافع اقتصادی یا کسب شهرت دست به جعل یا به نمایش گذاشتن آثار دیگران به اسم خود در گالری های پر زرق و برق می زنند. به ویژه در ایران که قانون کپی رایت چندان به صورت جدی پیگیری نمی شود، این خطر همواره در کمین هنرمندان آثار هنری است، بنابراین درج امضا زیر اثر هنری هنرمندان اهمیت بسزایی دارد.

امضای معلمان و بانکداران :

به دلیل اینکه هرروزه باید تعداد زیادی امضا بزنند نیاز به امضایی ساده و در عین حال شیک دارند.

امضای پزشکان:

داشتن دست خط و امضای مناسب برای پزشکان ضروری است زیرا امضای پزشک نشانه‌ای از تعهد به وظیفه، حفظ منافع بیماران و اخلاقیات است. نمونه امضا پزشک به سایر پرسنل درمانی کمک می‌کند تا کارشان را بهتر انجام دهند، جلوی تقلب در نسخه و دریافت غیر مجاز دارو گرفته شده و همینطور سرعت ارائه خدمات بهینه به بیماران را بهبود می‌دهد.

امضا در مشاغل وکالت :

از جمله ویژگی هایی که میان وکلا تفاوت ایجاد می کند، داشتن خط زیباست. زیرا وکلا هر روز باید نامه های زیادی را به نمایندگی از موکلین خود به محاکم قضایی تحویل دهند. بنابراین خوش خط بودن لازمه نوشتن نامه های اداری مهم است. وکیل از آن دست افرادی است که در طی روز با نامه زیادی سر و کار دارد که باید آنها را تایید و امضا کند. برای یک وکیل داشتن امضای زیبا اهمیت زیادی دارد زیرا تمامی نامه هایی که توسط وکیل امضا می شوند، اهمیت قضایی و اداری زیادی دارند که بنابراین وجود یک امضای زیبا در پای آن مهم می شود.

امضای معماران:

حرفه معماری از آن دسته مشاغلی است که جنبه‌های مهندسی و معماری در آن ترکیب شده‌اند. بنابراین ظرافت و خلاقیت در این حرفه حرف اول را می‌زند. از آنجایی که قلم و کاغذ از اصلی‌ترین لوازم کار مهندسان معمار هستند در نتیجه تایید کردن طرح‌ها، به وسیله امضا، را میتوان بخشی از روال کاری روتین آنها دانست. داشتن سبک امضای منحصر به فرد برای معماران مهم است و از طرفی دست خط و امضای معمار صدای ایده‌ها و قدرت خلاقیتش است.

امضا و مهر پادشاهان:

در گذشته در سرزمین های شرقی امضا وجود نداشت. به همین دلیل برای تایید نامه و اسناد حکومتی از مهر استفاده می شد. افراد با مقام های حکومتی بالاتر، چندین مهر داشتند که یکی از آنها برای امور رسمی کشور کاربرد داشت. این مهر به صورت بیضی و یا چهارگوش بود و بر روی آن نام صاحب مهر حک می شد. البته مهر دیگری نیز برای انجام معاملات و قراردادها استفاده می کردند. سرانجام یک مهر سوم نیز برای این گروه کاربرد داشت که تنها نام دارنده بر روی مهر حک می شد و کاربرد شخصی داشت. شاید برای شماهم جالب باشد با نمونه هایی از مهر و امضای پادشاهان آشنا شوید.

درنهایت خواسته افراد و شغلشان، نوع امضایشان را تعیین میکند و ما با علم به این موضوع قدم در راه طراحی امضا خاص برایتان گذاشته ایم. در اینجا میتوانید نمونه هایی از امضای کار آفرینان بزرگ در دنیای فناوری اطلاعات  را مشاهده کنید و ببینید که داشتن امضای خاص به دغدغه ای همگانی تبدیل شده است.

خدمات مجموعه طراحی امضا پریساتیس

مجموعه پریساتیس به عنوان بهترین مجموعه طراحی امضا در فارس و شیراز و با داشتن نمونه های متعدد ساخت طراحی امضا حرفه ای، می تواند باعث دیده شدن هر چه بیشتر برند تجاری شما شود.

ما در پریساتیس، تمامی سفارش های طراحی امضا را در ابتدا بررسی می کنیم و نیاز مخاطب را به خوبی از داشتن یک امضا حرفه ای متوجه می شویم.

این مطالب را از دست ندهید

آدرس ارتباطی ما

آدرس: شیراز ، مجتمع خلیج فارس ، طبقه 4 ، بلوک 4100

شماره تماس دفتر :  07136669561

شماره تماس :  09380329474

واتس آپ :  09380329474

ایمیل : info[at]parysatisdesign[dot]ir