اصول طراحی کارت ویزیت چیست

حرف زدن از اصول طراحی کارت ویزیت بدون اینکه بدانیم هدف این کارت چیست، فایدۀ چندانی ندارد. در تعریف لغت‌نامه‌ای، کارت ویزیت، کارتی است که اطلاعات شما یا کسب و کارتان را به دیگران منتقل می‌کند. اطلاعاتی مثل نام، آدرس کسب و کار، شمارۀ تلفن و موارد دیگر.

کارت ویزیت چیست

در واقع این کارت شما را معرفی می‌کند، زمینۀ فعالیت یا ماهیت کسب و کارتان را مشخص می‌کند و در نهایت اطلاعاتی در اختیار فرد دیگر می‌گذارد تا بتواند از طریق آنها با شما تماس بگیرد و ارتباط برقرار کند. پس طبق تعریف لغت‌نامه‌ای مشخص است که این کارت وسیلۀ اشتراک گذاری اطلاعات ضروری و مهم است.

کارت ویزیت‌ها در اشکال، رنگ‌ها و طرح‌های مختلف طراحی و چاپ می‌شوند. هر کس بسته به نوع فعالیت و سلیقۀ شخصی به سراغ یک نوع بخصوص از کارت‌های ویزیت می‌رود که با نفر دیگر متفاوت است.

پیشرفت تکنولوژی و در دسترس بودن امکانات مختلف برای طراحی و چاپ کارت ویزیت‌های متفاوت و خلاقانه هم به این تنوع دامن زده و باعث شده تا آپشن‌های طراحان و صاحبان مشاغل برای ساخت یک کارت ویزیت منحصر به فرد سر به فلک بگذارند. 

با استفاده از این تکنولوژی‌ها و رعایت اصول طراحی کارت ویزیت، می‌توان کارت‌های شگفت‌انگیز و چشم‌گیری طراحی کرد. ولی آیا واقعا این تکه کاغذ کوچک اینقدر مهم است که به خاطرش این همه تلاش کنیم و وقت و هزینه بگذاریم؟

کارت ویزیت چه کاربردهایی دارد؟

آدم‌های سراسر دنیا هر ماه هزاران کارت ویزیت چاپ و دست به دست می‌کنند. ولی واقعا چرا؟ خوب بگذارید این طور بگوییم که این تکه کاغذ کوچک هیچ ارزش بخصوصی ندارد. به جز این‌که بهترین روش برای مرتبط شدن با اشخاص، مشتری‌های بالقوه، همکاران و کارفرماهای احتمالی و مخاطبان شماست. تبلیغ برندتان است و در یک کلمه اعتبار و شخصیت کاری شما و هویت برندتان را نشان می‌دهد.

صد البته که کارت ویزیت به صورت مستقیم نقشی در بازاریابی و برندینگ ندارد؛ ولی از آن‌جایی که معمولا در اولین تعامل شما با فرد مقابل پای کارت ویزیت به میان کشیده می‌شود، اهمیت ویژه‌ای دارد. بیایید فراموش نکنیم که برخورد اول چقدر تاثیرگذار و مهم است و تصویر ماندگاری از شما در ذهن طرف مقابلتان می‌سازد.

کارت ویزیت شما نقش بسزایی در این تصویر ماندگار اولیه دارد. البته همۀ این موارد تنها در صورتی شدنی است که کارتتان را بر اساس اصول طراحی کارت ویزیت آماده کرده باشید. چه اصولی؟ اصولی که کارت شما را از سطل آشغال نجات می‌دهند

مراحل و اصول طراحی کارت ویزیت

ایدۀ خوب

حالا که با اهمیت این فسقلی ارزشمند آشنا شدیم، می‌توانیم درمورد اصولی طراحی کارت ویزیت صحبت کنیم. گام نخست داشتن ایدۀ جدید و خوب است. یکی از نکات مهم طراحی کارت ویزیت به یاد ماندنی ایدۀ متفاوت است. صد در صد برای شما هم پیش آمده که به محض گرفتن کارت ویزیت طرف مقابل آن را در جیبتان گذاشته‌اید و به کلی فراموشش کرده‌اید، تا اینکه در نهایت با آشغال رسید‌های باقی مانده راهی سطل آشغالش کنید. این اتفاقی است که نمی‌خواهید برای کارت خودتان بیافتد.

کارتی که ایدۀ جذابی داشته باشد جلب توجه می‌کند و باعث می‌شود بخواهید با دقت وارسی‌اش کنید. لازم نیست حتما شق‌القمر کنید، فقط برایش وقت بگذارید و سعی کنید ایده‌ای پیدا کنید که کمی متفاوت باشد. تجسمش کنید و تصویری ذهنی داشته باشید، همین کافی است.

بدانید که می‌خواهید چه کار کنید

طراحی کارت ویزیت هم از آن دسته کارهایی است که همه فکر می‌کنند می‌توانند از پس آن بربیایند. خیر اینطور نیست. بهتر است حتی اگر خودتان هم می‌خواهید کارتتان را طراحی کنید از افراد با تجربه‌تر کمک بگیرید.

نکتۀ مهم دیگر این است که هیچوقت کارت ویزیتتان را تلفنی و بدون آگاهی از چند و چون طراحی‌اش سفارش ندهید. «یه کارت ویزیت واسه فروشگاه عطر می‌خوام!» بیش از حد کلی و بی چارچوب است و نتیجه‌اش می‌شود همان هزاران کارت تکراری توی جیب برو. رو در رو با طراح صحبت کنید و ایده‌ها و افکارتان را برایش توضیح دهید و دقیق با جزئیات بگویید چه می‌خواهید. ولی شلوغش هم نکنید. یادتان نرود کارت ویزیت برای انتقال اطلاعات اساسی است.

هدف اصلی کارت ویزیت را فراموش نکنید

ایده‌پردازی و خلاقیت سر جای خودش ارزشمند و مهم است. ولی مراقب باشید این موضوع حواستان را از هدف اصلی کارتتان پرت نکند. مطمئن شوید همۀ اطلاعات مهمی که قصد دارید به طرف مقابل بدهید را در کارتتان داشته باشید. می‌توانید برای یادآوری از این چک لیست اطلاعات کارت ویزیت کمک بگیرید که مطابق اصول طراحی کارت ویزیت تنظیم شده است:

نام فرد یا شرکت به علاوۀ لوگو

شغل، تخصص یا نوع فعالیت

اطلاعات تماس: از شمارۀ تلفن همراه و ثابت گرفته تا آدرس ایمیل

آدرس وبسایت یا شبکه‌های اجتماعی

شعار تبلیغاتی

شاید شما بخواهید چیز مهم دیگری را هم روی کارتتان به اشتراک بگذارید؛ ولی یادتان باشد، گاهی کمتر، بهتر است.

کارت ویزیت بنر تبلیغاتی نیست

تا به حال از آن کارت ویزیت‌های شلوغ دیده‌اید که از صفحۀ نیازمندی‌های روزنامۀ همشهری هم درهم‌ برهم‌تر است؟ این اتفاق برای کارت‌هایی می‌افتد که صاحبانشان خواسته‌اند همه چیزشان را روی آن به اشتراک بگذارند. از نوع محصولات تا جزئیات خدماتشان. وظایف کاتالوگ را گردن کارت ویزیت نیندازید. شلوغش نکنید و به اطلاعات ضروری بسنده کنید. نکتۀ مهم دیگر این است که اطمینان حاصل کنید متن‌هایتان قابل خواندن باشند.

رنگ بندی و فونت

رنگ پس زمینه، رنگ متن و المان‌های بصری دیگر را طوری انتخاب کنید که همه چیز به‌خوبی تفکیک‌شده باشد. اطلاعات روی کارتتان باید مشخص و خوانا باشند. کنتراست مناسب یکی از اصول طراحی کارت ویزیت است. انتخاب فونت مناسب هم اهمیت بسزایی دارد. بی‌خیال فونت‌های بیش از حد پیچیده و در هم بشوید. این فونت‌ها شاید خیلی خاص باشند، ولی قطعا نمی‌خواهید خوانایی و هدف اصلی کارت را فدای خاص بودن کنید.

در نهایت اصول طراحی کارت ویزیت مبحث بسیار گسترده‌ای است و خیلی چیزهای دیگر را هم در بر می‌گیرد، ولی تا همین‌جا هم اگر مواردی که گفته شد را واقعا رعایت کنید، نتیجۀ کارتان بسیار شکیل‌تر خواهد شد. فقط تمام مدت کار روی کارت، هدف اصلی را فراموش نکنید؛ انتقال اطلاعات اساسی.

خدمات مجموعه طراحی کارت ویزیت پریساتیس

مجموعه پریساتیس به عنوان بهترین مجموعه طراحی کارت ویزیت در فارس و شیراز و با داشتن نمونه های متعدد ساخت طراحی کارت ویزیت حرفه ای، می تواند باعث دیده شدن هر چه بیشتر برند تجاری شما شود.

ما در پریساتیس، تمامی سفارش های طراحی کارت ویزیت را در ابتدا بررسی می کنیم و نیاز مخاطب را به خوبی از داشتن یک کارت ویزیت حرفه ای متوجه می شویم.

این مطالب را از دست ندهید

آدرس ارتباطی ما

آدرس: شیراز ، خیابان قصردشت ،بین کوچه 38 و 40 ،ساختمان تفرشی ، طبقه سوم ، واحد 7

شماره تماس :  09380329474

واتس آپ :  09380329474

ایمیل : info[at]parysatisdesign[dot]ir