چاپ و ساخت مهر

امروزه از مهر به عنوان وسیله ای استفاده می شود که به کمک آن می‌توان بر روی فاکتور و یا سربرگ رسمی نشانی از خود ثبت و به تایید رساند. چاپ و ساخت مهر و استفاده از آن هویت یک مدرک و یا هر سندی را که پای آن باشد را مشخص و با تایید می رساند. عملکرد مهر به گونه ای است که با انتقال جوهر روی کاغذ اثری ماندگار از شما بر جای خواهد گذاشت. 

آموزش ساخت مهر: قدم اول آموزش طراحی مهر

طراحی مهر به ظاهر می تواند فرآیندی ساده به نظر برسد. اما نکاتی در این زمینه وجود دارد که اگر شما به آنها عمل نکنید در نهایت مهر با کیفیتی نخواهید داشت.

مهر امضا چیست؟

مهر امضا یک سند کاملا معتبر است که بر روی آن مواردی مانند امضای شخصی، نام و نام خانوادگی، لقب، برند یک شرکت و یا … میتواند وجود داشته باشد. با استفاده از این مهر میتوان به راحتی امضای خود را بر روی یک سند و یا مدرک حک کرد. مهرها را با استفاده از دستگاه های مخصوص و در انواع مختلفی تولید میکنند که در ادامه آنها را بررسی میکنیم.

آشنایی با انواع مهر امضا

همانطور که بیان شد، مهرها را میتوان با استفاده از دستگاه های مختلف و به شیوه های ژلاتینی، برنجی و لیزری تولید کرد. هر کدام از این روشها مزیت خاص خود را دارند اما به طور کلی، کاربردهای تقریبا یکسانی دارند.

مهر ژلاتینی

یکی از معمول ترین روش ها برای چاپ مهر، استفاده از روش ژلاتینی است. مهرهای ژلاتینی هزینه نسبتا پایینی دارند و به صورت فوری (معمولا کمتر از یک ساعت) آماده میشوند. این نوع از مهرها را میتوان به دو دسته ساده (نیاز به همراه داشتن استامپ) و یا اتوماتیک (استامپ سرخود) تولید کرد. البته در نوع اتوماتیک، پس از مدتی باید مخزن استامپ را با جوهر شارژ کرد. همچنین مهرهای ژلاتینی را میتوان در سایزهای مختلف، از 1 تا 10 سانت نیز تولید کرد.

مهرهای لیزری

یکی دیگر از روش های تولید مهر امضا روش لیزری است. این نوع از مهرها دارای کیفیت به مراتب بالاتری نسبت به سایر انواع مهرها هستند و توانایی چاپ نقاط ریز را هم دارند. در مهر لیزری میتوان از چند رنگ به صورت همزمان استفاده کرد و نیازی به همراه داشتن استامپ نیست. با استفاده از این روش، میتوان مهرها را در سایزهای مختلفی تولید کرد اما طبیعتا هزینه بیشتری نیست به مدل مهر ژلاتینی دارند. همچنین ساخت مهر لیزری زمان بیشتری نیاز دارد و معمولا نمیتوان آنها را به صورت فوری تهیه کرد.

مهر برنجی

یکی از قدیمی ترین روش ها برای ساخت مهر در ایران مهر برنجی است. در این شیوه، امضا و یا عبارات را با استفاده از نوعی مته خاص، بر روی برنج و یا فلزهای دیگر حک میکنند. این نوع از مهرها معمولا در سایزهای کوچک تولید میشوند و اغلب دارای نام و نام خانوادگی افراد، نام اداره و امضای شخصی افراد میباشد.

1- توسط چه نرم افزاری مهر خود را طراحی کنم؟

اولین گام و مهمترین گام در طراحی مهر انتخاب نرم افزار مناسب است. برای طراحی مهر، شما باید از نرم افزارهای بر پایه وکتور استفاده نمایید. دو نرم افزار پر مصرف در این زمینه نرم افزارهای CorelDRAW Graphics Suite و Adobe Illustrator است. استفاده از نرم افزارهای بیتمپ مانند فتوشاپ در طراحی مهر اشتباهی بزرگ است. دلیل اشتباه بودن این امر به نحوه تولید مهر بر می‌گردد. مهر یا به روش سنتی و با استفاده از پرینت و فیلم نگاتیو تولید می‌شود یا به روش جدید برش و حک لیزر. در روش سنتی مهرساز ابتدا باید یک پرینت با کیفیت از مهر تهیه کند. تجربه به ما ثابت کرده است که پرینت از طرح وکتور همواره کیفیت بالاتری خواهد داشت و البته قابلیت ویرایش بیشتری نسبت به طرح بیتمپ دارد. در روش جدید نیز دستگاه‌های لیزر فقط قادر به خواندن فایل‌های وکتور هستند و طرح را بر اساس خطوط طراحی شده در نرم‌افزارهای وکتور برش و حکاکی می‌کنند.

2- مهر را چه رنگی طراحی کنم؟

در طراحی مهر همواره باید از دو رنگ سفید و سیاه استفاده کرد. در نرم افزار وکتور در طراحی مهر همواره حالت رنگی را CMYK در نظر بگیرید و برای رنگ مشکی از مقدار K=100 استفاده کنید. سه پارامتر دیگر در این کد رنگی باید صفر در نظر گرفته شود. در نظر داشته باشید که رنگ نهایی مهر ارتباطی به رنگ طراحی شما ندارد و برای انتخاب رنگ جوهر مهر باید در زمان سفارش این امر را مشخص نمایید.

3- مهر چندرنگ را چگونه طراحی کنم؟

برای طراحی مهر چند رنگ مهمترین نکته رعایت فاصله مناسب بین هر دو رنگ متفاوت است. هیچ دو رنگ متفاوتی در مهرهای چند رنگ نمی‌توانند مماس یکدیگر باشند. حداقل فاصله قابل اجرا در این مهرها فاصله 2.5 میلیمتر بین هر دو رنگ متفاوت است. در نظر داشته باشید که در این مهرها نمی‌توانید از گرادینت استفاده کنید و هر قسمت رنگی باید به طور یکدست از همان رنگ طراحی شود. همچنین باید بدانید که رنگ نهایی در مهر ارتباطی به رنگ طراحی شما ندارد و شما برای هر رنگ متفاوت در مهر چند رنگ خود باید رنگ مورد نظر خود را ازکاتولوگ جوهرهای رنگی در هنگام سفارش انتخاب نمایید.

4- مهر ترام دار را چگونه طراحی کنم؟

مهرهای ترام دارد جزو محصولات جدید در صنعت مهرسازی است و از زمان به وجود آمدن مهرهای لیزری (نوری) به بازار آمده است. ترام در این مهرها به اصطلاح به کمرنگ بودن قسمتی از مهر گفته می‌شود. این نوع مهر فقط بر روی دستگاه‌های لیزری قابل تولید است. در حقیقت در این نوع مهرها قسمت‌های ترام دار جوهر کمتری بر روی کاغذ منتقل می کنند و به همین دلیل طرح به صورت سایه دار بر روی کاغذ به نظر می‌رسد.در طراحی مهر ترام دار شما باید طرح خود را به صورت کامل و با استفاده از رنگ مشکی طراحی نمایید و قسمتی را که قرار بر ترام دار بودن است را در سفارش خود مشخص نمایید. در نهایت مهرساز باید با استفاده از نرم افزارهای مخصوص، طرح نهایی مهر را طراحی نماید و قبل از ساخت به تایید شما برساند.

5- چطور طرح مهر با کیفیت‌تری داشته باشیم؟

شما می‌توایند از هر طرح وکتوری برای طراحی مهر خود استفاده نمایید اما نکاتی را باید هنگام طراحی در نظر داشته باشید.

ضخامت خط: نازک‌ترین ضخامت خط در فرآیند مهرسازی می‌تواند 0.3 میلیمتر باشد و خطوط با ضخمات کمتر از این مقدار در هنگام تولید یا از بین می‌روند و یا دچار اعوجاج می‌شوند.

فاصله بین خطوط: از آنجایی که عمل ضرب مهر در حقیقت انتقال جوهر بر روی کاغذ است باید در نظر داشته باشید که هر دو خط طراحی شده در مهر اگر فاصله‌ای کمتر از 0.5 میلیمتر داشته باشند ممکن است جوهر را به شکل یکپارچه بر روی کاغذ منتقل کنند. این امر به این دلیل است که ممکن است در بین خطوط بسیار نزدیک به همدیگر، جوهر نفوذ کرده و سطح بین دو خط را پر نماید.

طراحی نگاتیو: توصیه می‌شود در طراحی مهر از طرح‌های نگاتیو استفاده نکنید. طرح نگاتیو به طرحی گفته می‌شود که زمینه اصلی آن سیاه و خطوط، لوگو و فونت‌ها در آن به رنگ سفید است. در این نوع مهرها ممکن است به دلیل خطای کاربر در استفاده از مهر و همچنین آغشته نشدن یکنواخت تمامی سطح مهر به جوهر نتیجه نهایی بعد از تولید مهر، جوهر را یکدست بر روی کاغذ منتقل نکند و باعث عدم رضایت شما شود.

انتخاب فونت: در طراحی مهر چه در انتخاب فونت‌های فارسی و چه در انتخاب فونت‌های انگلیسی از فونت‌هایی استفاده کنید که ضخامت خیلی کم و همچنین گوشه‌های خیلی تیز و ظریف نداشته باشند. همچنین نکته بسیار مهم دیگر انتخاب اندازه فونت است. برای مثال در نرم‌افزاری همانند کورل و در فونت‌های مرسوم فارسی در طراحی مهر استاندارد کمترین اندازه فونت 7 و حداقل اندازه فونت قابل تولید 6 می‌باشد. بدیهی است که در فونت‌های کوچک‌تر از این ابعاد ممکن است قسمتی از متن شامل دندانه‌های حروف و اعداد و همچنین نقطه‌های کلمات در مهر نهایی بر روی کاغذ قابل رویت و تشخیص نباشد.

ابعاد مهر:

برای تعیین ابعاد مهر شما باید ابتدا دستگاه مورد نظر خود را انتخاب نمایید. ابعاد نهایی مهر باید دارای 1 میلیمتر فاصله از هر چهار طرف پایه و کفی دستگاه مهر باشد. برای مثال در دستگاههای مهر دایره 40 میلیمتر ابعاد نهایی طراحی شما باید 38 میلیمتر باشد.

مهر امضا، وسیله ای کاربردی برای تمامی مدیران و کارمندان

اگر شما هم فرد یا مدیری هستید که در طول روز باید مدارک و یا اسناد زیادی را امضا کنید، مطمئنا به این فکر افتاده اید که یک مهر با امضای شخصی خود داشته باشید. این نوع از مهرها، امروزه در تمامی بانکها، ادارات و ارگانها، مدارس، شرکتها و سازمانها مورد استفاده قرار میگیرند و حتی خیلی از اشخاص حقیقی نیز مهر امضا سفارش میدهند که شامل نام و نام خانوادگی و امضای آنها است.

مهرسازی از قدیمی ترین و معتبرترین روشهای تشخیص هویت افراد به شمار می رود و همچنان به عنوان یک سند رسمی و محسوب میشود. البته امروزه روشهای مختلفی را برای تولید آنها استفاده میکنند و برای سفارش یک مهر نیز مدارک خاصی مورد نیاز است.

مهر امضا برای چه کسانی کاربرد دارد؟

1- مدیران و مسئولینی که معمولا در محل کار خود نیستند و مهر امضا توسط مسئول دفتر آنها انجام میشود

2- افرادی که نمیتوانند یک امضای یکسان بزنند

3- تمامی اشخاصی که امضای منحصر به فرد دارند

4- مدیران و صاحبان مشاغل که زیاد باید امضا بزنند

5- تمامی افرادی که دوست دارند متفاوت و یا جذاب باشند

6- اشخاصی که امضای منحصر به فردی دارند

مزایای استفاده از مهر امضا

مهر امضاها مزایای بسیار زیادی دارد و از مهمترین آنها، میتوان به اختصاصی بودن آنها اشاره کرد. جعل این نوع از مهرها، با توجه به این که به صورت حکاکی دستی و بدون استفاده از هیچ طرح و یا شابلون از پیش آماده تولید شدهاند، تقریبا غیر ممکن است. همچنین میتواند کمک بسیار زیادی به صرفه جویی در زمان شما نیز بکند.

مدارک مورد نیاز برای سفارش مهر امضا

مهر یک سند رسمی است و به همین دلیل، قبل از ساخت هر مهری باید تمامی جوانب امنیتی آن کاملا رعایت شود. با توجه به این امر، در صورتی که بخواهید یک مهر امضا سفارش دهید، باید یک سری از مدارک را ارائه کنید تا هویت شما احراز شود. مدارکی که باید برای سفارش یک مهر امضا ارائه دهید به شرح زیر میباشند.

1- ارائه اصل کارت ملی و یا شناسنامه

2- ارائه آدرس و کد پستی

3- ارائه مدارک مورد نیاز برای صنف کاری و یا زمینه شغلی شما

مراحل طراحی و ساخت یک مهر امضا

برای سفارش و ساخت یک مهر امضا، باید مراحلی را طی کنید. در اولین گام، باید یک امضای خوب بر روی یک کاغذ سفید بزنید و برای سازنده ارسال کنید تا بر اساس آن، مهر مورد نظر شما ساخته شود. البته برای این امر باید نکاتی را رعایت کنید که در ادامه آنها را بررسی میکنیم.

* سعی کنید چندین بار امضا کنید و بهترین آن را برای سازنده ارسال کنید

* حتما امضای خود را بر روی یک کاغذ کاملا سفید بزنید

* اندازه استاندارد امضا را رعایت کنید و سعی کنید امضای شما بیش از حد بزرگ و یا کوچک نباشد

* از خودکار و روان نویس هایی که خطوط را بیش از اندازه ضخیم و یا نازک میکنند استفاده نکنید

* از خودکارهای رنگی استفاده نکنید (امضای شما بهتر است با خودکار آبی و یا مشکی باشد)

خدمات مجموعه طراحی لوگو پریساتیس

مجموعه پریساتیس به عنوان بهترین مجموعه طراحی مهر در فارس و شیراز و با داشتن نمونه های متعدد ساخت مهر حرفه ای، می تواند باعث دیده شدن هر چه بیشتر برند تجاری شما شود.

ما در پریساتیس، تمامی سفارش های طراحی مهر را در ابتدا بررسی می کنیم و نیاز مخاطب را به خوبی از داشتن یک مهر حرفه ای متوجه می شویم.

این مطالب را از دست ندهید

آدرس ارتباطی ما

آدرس: شیراز ، مجتمع خلیج فارس ، طبقه 4 ، بلوک 4100

شماره تماس دفتر :  07136669561

شماره تماس :  09380329474

واتس آپ :  09380329474

ایمیل : info[at]parysatisdesign[dot]ir